Команда високваліфікованих експертів нашого банку надає послуги з супроводження валютних операцій клієнтів, зокрема, але не виключно:
- здійснює попередній аналіз пакета документів на відповідність чинного законодавства України;
- проводить консультації з питань застосування нормативно-правових актів НБУ відносно операцій, які пов’язані з експортом та імпортом товарів (послуг), рухом капіталу (кредити, інвестиції тощо) та правил здійснення переказів фізичних осіб;
- здійснює валютний нагляд за своєчасністю розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів;
- супроводжує операції офіційних та постійних представництв та юридичних осіб-нерезидентів в іноземній та національній валюті;
- супроводжує операції з купівлі іноземної валюти та/або транскордонних переказів юридичних та фізичних осіб.
Наразі банк здійснює валютні операції з урахуванням нормативно-правових актів, що діють під час воєнного стану в Україні, а саме:
- Закону України "Про валюту і валютні операції".
- Постанови Правління Національного банку України «Про работу банківської системи в період запровадження воєнного стану» №18 від 24.02.2022р.(із змінами).
- Постанови Кабінету Міністрів України «Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту» №153 від 24.02.2022р. (втратила чинність)).
- Закону України «Про митний тариф», для забезпечення здійснення перевірки переказів за операціями з імпорту товарів (робіт, послуг, прав інтелектуальної вартості), що класифікуються в товарних групах УКТЗЕД.
- Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019р. №8 (зі змінами).
- Положення "Про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті".
Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строкв розрахунків за ЗЕД-операціями.
Кабінет Міністрів. Постанова від 15.11.2024 р. №1310 «Про внесення змін до Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком».
Набирає чинності з 19.11.2024
В т.ч. уточнено вимоги до оформлення документів, що додаються до заяви для отримання висновку.
Змін до постанови Правління від 19.11.2024 р. №136 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18».
Набирає чинності з 20.11.2024
Переказ коштів для виконання зобов’язань за імпортними контрактами. Бізнесу дозволено розраховуватися за імпорт товарів без обмеження терміну їхньої поставки в Україну за умови, якщо кошти переказуються на користь: іноземного експортно-кредитного агентства (ЕКА) / іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови, що іноземна держава є учасником цього банку); інших нерезидентів, за умови участі в імпортних операціях (шляхом кредитування, страхування, гарантування, поручительства) іноземного ЕКА/іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови, що іноземна держава є учасником цього банку). Щомісячний ліміт для таких переказів встановлено на рівні 10% від суми простроченої заборгованості за договором щодо імпорту товарів (станом на 1.11.2024 р.).
Розрахунки за проектами міжнародної технічної допомоги.
Передбачено можливість переказувати іноземну валюту за кордон для проведення розрахунків за проектами міжнародної технічної допомоги, незалежно від того, якою державою чи організацією фінансується такий проект.
Репатріація дивідендів за кордон.
За результатами перевірок, що засвідчили спроби діяти в обхід щомісячного ліміту на репатріацію дивідендів, НБУ встановив додаткові критерії для таких операцій. Так, з 20 листопада 2024 року українські компанії зможуть скористатися можливістю часткової репатріації дивідендів за корпоративними правами чи акціями лише за одночасного дотримання таких умов:
- період діяльності емітента з дати державної реєстрації до дати здійснення відповідної операції становить не менше 12 місяців;
- з моменту набуття іноземним інвестором/нерезидентом права власності на корпоративні права/акції емітента, що здійснює виплату дивідендів, до дати здійснення відповідної операції минуло не менше шести місяців.
Використання валютних кредитів для придбання цінних паперів,номінованих у валют
Встановлено заборону на використання валютних кредитів для придбання ЦП, номінованих в іноземній валюті.
- розрахунки за експорт та імпорт товару (послуг);
- операції, пов’язані з наданням та отриманням резидентами транскордонних позик і кредитів;
- операції зі здійснення іноземних інвестицій в Україну та за кордон;
- перекази фізичних осіб;
- розрахунки представницв нерезидентів.
- Клієнти/користувачі здійснюють валютні операції з купівлі та/або переказу іноземної валюти /гривні на підставі оригіналів документів (уключаючи електронні документи) або копій в електронній/паперовій формі з оригіналів документів на паперових носіях інформації.
- Електронні копії документів мають бути створені через сканування паперового оригіналу та засвідчені кваліфікованим/удосконаленим електронним підписом клієнта (для юридичної особи - підписом її уповноваженої особи).
- Копії документів у паперовій формі повинні бути засвідчені підписом клієнта/користувача (його уповноваженої особи) та залишаються в банку на зберіганні.
- Договори, що складений іноземною мовою, мають бути перекладені на українську мову, яка має статус єдиної державної мови в Україні згідно Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019р. №2704-VIII.
Питання 1:
Які граничні терміни розрахунків застосовуються до операцій з експорту або імпорту товарів (послуг) за зовнішньоекономічними договорами під час воєнного стану в Україні?
Відповідь:
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Зазначені строки розрахунків не поширюються на операції з експорту, імпорту товарів (включаючи незавершені розрахунки за операціями), сума яких (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
10/07/2023р.
Питання 2:
Чи дозволяється припинення зобов’язань шляхом зарахування зустрічних вимог за зовнішньоекономічними контрактами, предметом яких є експорт/імпорт товарів (робіт, послуг)?
Відповідь:
На жаль, ні, банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту/імпорту товарів на підставі документів про припинення зобов'язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог, за виключенням:
- операцій операторів телекомунікацій з оплати міжнародних телекомунікаційних послуг (міжнародного роумінгу та пропуску міжнародного трафіку);
- з оплати страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) за договорами перестрахування (включаючи сертифікати, поліси, ковер-ноти, сліпи, бордеро премій, бордеро збитків), укладеними з перестраховиками-нерезидентами.
Нормативно правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
13/07/2023р.
Питання 3:
Які перекази в іноземній валюті за межі України зараз дозволені для фізичних осіб-резидентів?
Відповідь:
Під час особливого періоду, що триває в умовах воєнного стану дозволені наступні операції:
- операції з оплати витрат на лікування в медичних закладах іноземної держави, оплати витрат на транспортування хворих, оплати витрат, пов'язаних зі смертю громадян за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання), включаючи операції зі здійснення страхових виплат (страхових відшкодувань) за договорами страхування осіб, які виїжджають за кордон, на рахунки компаній-нерезидентів що асистують;
- операцій з перерахування коштів за навчання на рахунки навчальних закладів іноземної держави або на рахунки юридичних осіб-нерезидентів, які відповідно до наданих навчальними закладами повноважень здійснюють приймання коштів;
- операцій з перерахування коштів для виплати аліментів.
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р
20/07/2023р.
Питання 4:
Чи може бути проведена валютна операція на підставі індивідуальної ліцензії/дозволу державних органів?
Відповідь:
Так, операція може бути проведена на підставі окремих дозволів (рішень) Національного банку України, що приймаються на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Розпорядження має містити:
- клопотання про надання дозволу щодо проведення відповідної валютної операції;
- найменування юридичної особи;
- обґрунтування, підстави для проведення кожної операції з огляду на важливість її здійснення цією юридичною особою для інтересів держави під час дії воєнного стану;
- суму операції;
- контрагента операції;
- найменування банку, через який проводитиметься така операція.
Для розгляду питання про видачу окремого дозволу (рішення) засобами електронної пошти обслуговуючим банком юридичної особи, яка зазначена в розпорядженні, до Національного банку України також подається повідомлення (лист) з інформацією про кінцевих бенефіціарних власників такої юридичної особи, отриманою обслуговуючим банком у результаті здійснення належної перевірки такого клієнта відповідно до вимог законодавства України
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
02/08/2023р.
_____________________________________________________________________________________________________________
Питання 5:
Як встановлюються ознаки резидентності фізичної особи?
Відповідь:
Банки визначають резидентність фізичної особи відповідно до Закону України «Про валюту та валютні операції» та Інструкції «Про порядок відкриття та закриття рахунків користувачів та постачальників платіжних послуг з обслуговування рахунків» №162 від 29.07.2022р. Згідно яких, резидентами є фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства), які мають постійне місце проживання на території України, в тому числі ті, які тимчасово перебувають за межами України;
Щодо оподаткування, то відповідно до п 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, фізична особа – резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.
Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.
Нормативно-правовий акт:
Закон України "Про валюту і валютні операції" .
03/08/2023р.
____________________________________________________________________________________________________
Питання 6:
Чи може фізична особа - клієнт банку перерахувати кошти в іноземній валюті зі свого рахунку, відкритого в Україні на власний рахунок або рахунок іншої фізичної особи, відкрий за межами України і в якій сумі?
Відповідь:
Так, але з урахуванням чинного законодавства України, що діє на період воєнного стану, з одночасним додержанням наступних умов:
- переказ може здійснюватися виключно за допомогою електронного платіжного засобу (з картки на картку);
- на суму в еквіваленті до 100 000 гривень (уключно) на календарний місяць з усіх рахунків фізичної особи - клієнта банку, відкритих в іноземній валюті;
- переказів на рахунки фізичних осіб з використанням реквізитів електронних платіжних засобів платника та отримувача (р2р-переказів*).
*p2p-переказ або переказ із картки на картку — це найпростіший спосіб надіслати гроші від одної фізичної особи іншій. Фактично це списування визначеної суми коштів з вашої банківської картки та її зарахування на банківську картку іншої особи.
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р. (підпункт 9) пункту 14).
08/12/2023р.
____________________________________________________________________________________________________
Питання 7:
Яку суму готівкових коштів в іноземній валюті та/або гривні може зняти фізична особа зі свого рахунку, відкритого в Україні, за кордоном?
Відповідь:
Відповідно до чинного законодавства, що діє на період воєнного стану в Україні, фізична особа має право зняти готівку в наступних обсягах:
- з усіх рахунків клієнта банку, відкритих у національній валюті, в обсязі, що перевищує в еквіваленті 12500 гривень на кожні сім календарних днів;
- з рахунку клієнта банку, відкритого в Україні в іноземній валюті, у загальному обсязі, що не перевищує в еквіваленті 100 000 гривень у день (без урахування комісії банку). До загального обсягу враховується сума готівкових коштів в іноземній валюті, які видано того самого дня з рахунку цього клієнта в іноземній валюті в межах України.
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р. (підпункти 1), 2) пункту 5).
08/12/2023р.
_____________________________________________________________________________________________________
Питання 8:
Чи може фізична особа - клієнт банку купити безготівкову іноземну валюту без підтвердних документів?
Відповідь:
Без підтвердження наявності підстав/зобов’язань фізична особа через свій поточний рахунок має право купити безготівкову іноземну валюту на суму, що не перевищує в еквіваленті 50000 гривень на календарний місяць в одному банку та за умови зарахування купленої іноземної валюти на її поточний рахунок.
Купівля безготівкової іноземної валюти за гривні, що перевищує 50000 грн., але не перевищує в еквіваленті 200000 грн. на календарний місяць можлива виключно за умови розміщення купленої іноземної валюті на депозит. Строк розміщення придбаних коштів на вкладному (депозитному) рахунку в банку має бути не менше трьох календарних місяців без права дострокового розірвання договору банківського вкладу та повернення такого вкладу (депозиту) фізичній особі до закінчення строку;
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
08/12/2023р.
____________________________________________________________________________________________________
Питання 9:
Чи може фізична особо - клієнт банку купити долари США за гривні без обмежень за сумою?
Відповідь:
Так, але виключно у безготівковій формі з метою розміщення купленої іноземної валюти (доларів США) на строковий вклад (депозит) в обслуговуючому банку.
Куплена іноземна валюта може зараховуватися на вкладний (депозитний) рахунок без попереднього зарахування на поточний рахунок фізичної особи. Строк розміщення придбаних коштів на вкладному (депозитному) рахунку в банку має бути не менше ніж шість календарних місяців без права дострокового розірвання договору банківського вкладу та повернення/сплати такого вкладу (депозиту) фізичній особі до закінчення строку, а також без можливості поповнення вкладу (депозиту). Вклад (депозит) після закінчення строку, а також нараховані за таким вкладом (депозитом) проценти підлягають поверненню/сплаті фізичній особі в національній валюті (у перерахунку за офіційним курсом Національного банку України на дату такого повернення/сплати) шляхом зарахування на поточний рахунок фізичної особи;
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
02/04/2024р.
_____________________________________________________________________________________________________
Питання 10:
Які документи необхідно надати банку для перерахування аліментів в іноземній валюті за кордон і чи є законодавчі обмеження по сумі такого переказу?
Відповідь:
Законодавчих обмежень по сумі немає при умові наявності повного пакету документів з підтвердженням джерел походження коштів для здійснення переказу.
А) Якщо сума іноземної валюти в еквіваленті не перевищує 400 тис.гривень (незначний розмір*):
- свідоцтво про народження дитини;
- паспорти батьків дитини;
- нотаріально засвідчений договір на виплату аліментів;
- платіжне доручення на переказ.
Б) Якщо сума іноземної валюти в еквіваленті перевищує 400 тис. гривень:
Крім документів, зазначених вище у п. A) додатково потрібно надати:
- декларацію про майновий стан платника та його доходів з відміткою контролюючого органу (для податкових резидентів);
- довідку податкової інспекції про суми одержаних доходів та сплату податків;
- інформацію про джерела походження кошти.
*незначний розмір - розмір валютної операції, який є меншим, ніж 400 000 гривень відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1702-VII «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
Постанова НБУ №8 від 02.01.2019р.
02/04/2024р.
______________________________________________________________________________________________
Питання 11:.
Чи може інвойс (рахунок фактура) або інший документ бути підставою для здійснення платежу в іноземній валюті в розрахунках між юридичними особами - резидентами та нерезидентами за продукцію (послуги)?
Відповідь:
Так, такі документи можуть вважатись договором (контрактом) у випадку, якщо будуть належно оформлені, міститимуть достатньо інформації про сторони, між якими мають здійснюватися розрахуноки, умови та вимоги, згідно з якими встановлюються зобов'язання, а також прийняття стороною пропозиції (оферти) і вчинення нею відповідних дій, а саме:
- номер (без номеру) та дату документа;
- назву сторін (резидента та нерезидента), їх юридичні адреси та банківські платіжні реквізити;
- назву продукції (робіт, послуг), які купуються/продаються, їх кількість та вартість;
- умови оплати та поставки (передплата або оплата по факту/терміни відвантаження/поставки);
- назву виробника (відправника) продукції (робіт, послуг), його країну реєстрації, якщо ним виступає третя особа.
- підписи та печатки (якщо є) сторін.
*Це можє бути також публічна пропозиція про угоду (оферта), яка розміщена на сайті компанії - продавця, містить достатньо інформації щодо умов продажу продукції (робіт, послуг) і підтверджена (акцепт) іншою стороною,
*рішення щодо можливості здійснення клієнтами розрахунків за договорами публічної оферти або інвойсами (іншими документами) приймається банком в залежності до умов зазначених в таких документах, періодичності оплати та суми.
Нормативно-правовий акт:
стаття 11 Закону України "Про валюту і валютні операції".
стаття 377 Господарського кодексу України.
стаття 31 Закону України "Про міжнародне приватне право".
25/11/2024р.
______________________________________________________________________________________________________
Питання 12:
Які наразі умови репатріації дивідендів за кордон?
Відповідь:
З 20 листопада 2024 року українські компанії можуть скористатися можливістю часткової репатріації дивідендів за корпоративними правами чи акціями лише за одночасного дотримання таких умов:
- дивіденди нараховані за результатами діяльності в періоді, що починається з 01 січня 2024 року (не включаючи виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди/резервного капіталу);
- переказ іноземної валюти з метою виплати дивідендів здійснює емітент корпоративних прав/акцій, за якими виплачуються дивіденди (далі - емітент), безпосередньо на рахунки іноземних інвесторів/нерезидентів за кордоном та/або через депозитарну систему України (на рахунок Центрального депозитарію цінних паперів, який здійснює переказ цих коштів на рахунки депозитарних установ в Україні, які надалі можуть здійснити їх переказ на рахунки іноземних інвесторів/нерезидентів виключно за кордоном);
- протягом календарного місяця емітент здійснює переказ іноземної валюти з метою повернення дивідендів у межах загальної суми (ліміту), що не може перевищувати 1000000 євро (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення відповідної операції), з урахуванням того, що банк, який обслуговує емітента, зобов’язаний здійснювати операцію з переказу коштів в іноземній валюті з рахунку емітента з метою виплати дивідендів (на рахунок іноземного інвестора/нерезидента за кордоном або на рахунок Центрального депозитарію цінних паперів) з використанням автоматизованої інформаційної системи Національного банку України “Е-ліміти”.
- період діяльності емітента з дати державної реєстрації до дати здійснення відповідної операції становить не менше 12 місяців;
- з моменту набуття іноземним інвестором/нерезидентом права власності на корпоративні права/акції емітента, що здійснює виплату дивідендів, до дати здійснення відповідної операції минуло не менше шести місяців.
Використання валютних кредитів для придбання цінних паперів,номінованих у валют
Встановлено заборону на використання валютних кредитів для придбання ЦП, номінованих в іноземній валюті.
Пакет документів надається відповідно до переліку, зазначениму у нормативно-правових актав НБУ.
Нормативно-правовий акт:
Постанова НБУ №18 від 24.02.2022р.
Постанова НБУ №5 від 02.01.2019р.
Постанова НБУ №8 від 02.01.2019р.
25/11/2024р.
____________________________________________________________________________________________________